Tajemství kočičích očí
22. března 2004 |
Filip |
26 382x / 5x
Každý ví, že kočky vidí dobře ve tmě. Jak je to možné, to se vám pokusí osvětlit tento článeček.
Kočičí šelmy potřebují vidět svou kořist i při minimálním světle, loví totiž často v noci nebo za šera. Proto je oko kočky složitý a skutečně dobře vyvinutý smyslový orgán. Svědčí o tom už poměr velikosti oka a těla, který je u kočky mnohem vyšší než například u člověka.
Kočky potřebují vidět v noci, na druhou stranu ale musejí být schopné dobře vidět i za plného denního světla. Tuto schopnost jim poskytuje zornice, která se za šera může hodně otevřít a pustit do oka maximální množství světla, za světla je potom malá a citlivou sítnici oka chrání před silnými slunečními paprsky.
U lidí je zornice kruhová, což má svá jistá omezení. Zornice koček je uzavírána dvěma svaly ze stran a dostává tak svůj charakteristický eliptický tvar. Obecně se dá říci, že velké kočky mají zornice kulaté, malé je mají protáhlé až štěrbinovité, a za dne jimi proniká do oka kočky pouze úzký svazek světla.
Na sítnici oka jsou dva druhy receptorů světla – tyčinky, které jsou citlivé na slabé světlo, a čípky, které fungují při silném světle a umožňují barevné vidění. Kočky mají vyšší množství tyčinek, které jim umožňují vidět právě při slabém světle. Pro zajímavost: uvádí se, že kočičí oči jsou až šestkrát citlivější na modrou část barevného spektra než oči lidské.
Stejně jako u lidí je největší koncentrace obou druhů receptorů, tyčinek i čípků, ve středu oka. U koček je těchto buněk ale více v širším vodorovném pásu. Je to důvod, proč jsou kočky citlivější na pohyb ve vodorovné ose. Spatří pohybující se kořist na opravdu dlouhou vzdálenost.
Obecně také platí, že čočka v kočičím oku je více prohnutá, což umožňuje lepší zaostřování i na jejích okrajích, a tedy na okraji zorného pole.
Kočičí oko má ale ještě jednu vlastnost, která jim umožňuje využít maximálně i tu trochu světla, která se za tmy do oka dostane. Jedná se o vrstvu buněk za sítnicí, která funguje jako účinné zrcadlo. Světlo, které prošlo sítnicí, se tak odrazí zpět a projde receptory ještě jednou, využije se podruhé. Odrazná vrstva se nazývá tapetum lucidum a má také na svědomí známý fakt, že když na kočku ve tmě posvítíte, zdá se, že jí „září“ oči (vidíme odražené světlo).
Tagy ?
oko
| O sdílení
Rezek.II 18. ledna 2014 13:36
Hodně zajímavé.
Mě obrázky kočičích očí, jako je třeba ten u tohohle článku, fascinují.....
kikule 30. ledna 2009 17:38
myslím že tohle je opravdu zajímavé,a mimochodem moc krásný obrzek
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.
Reklama
Nejčtenější
2
Které hračky pro kočky jsou nejoblíbenější? (31x)
3
Creepy kočky: Kočka, paní domácí (18x)
5
Pět zlepšováků pro kočkaře (16x)
6
Britská krátkosrstá kočka (14x)
7
Seznam kočičích kaváren (13x)
8
Creepy kočky: Když chcete dát kočce pusu (12x)
9
Creepy kočky: Kočka versus pes 5 (12x)
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.