t.muc: Dobrý den. Moc prosím o pomoc, jsem na pokraji sil... Kocourek (4 roky) přišel domů s pokousanou packou. Na veterině dostal injekce s antibiotiky. Packa se vyléčila, ale od té doby Kocourek sem tam pšíkl a byl unavenější. Před týdnem přestal jíst a pít... zbělaly mu dásně... od té doby dostává každý den injekce, při zlepšení se vysadily na jeden den, kdy jsme mu měli dávat prednison a cefadroxilo... po tomto dni se opět zhoršil, tak jsme opět jezdili na injekce... z výsledků krve bylo patrné, že má úbytek červených krvinek (zbývá 10 %), a v důsledku toho jsou špatná i játra. Jinak je vše v pořádku... Kocourek hrozně zhubnul, dávala jsem mu injekcí lipánek, dokonce i mé mateřské mléko... Kocourek se občas zvednul, začal slintat a zhluboka dýchat... dnešní noc už jen ležel, byl apatický a občas zamňoukal... tak jsme ho již raději nechali u veterináře, aby byl pod dohledem a mohli mu dát kapačku na povzbuzení... veterinář si však stále neví rady... prohledala jsem celý internet, nemohu nic najít... jediné, co mne už, v rámci mě beznaděje, napadá, zda si nemůže ubližovat sám... trpět depresi a v návaznosti na to eliminovat červené krvinky... já nevím... jedinou změnou je miminko, které se nám narodilo, ale kocourka jsme nikterak neodsunuli, byl to náš mazlík a miláček, za kterého bych dýchala, kdybych mohla... prosím, nenapadá vás, čím by to mohlo být? Budu vděčná za jakoukoliv pomoc, radu... děkuji...
Dobrý den,
v případu úbytku červených krvinek je nezbytné zjistit, z jakého důvodu červené krvinky chybí. Zda se jedná o:
1. ztrátu krvácením (vnitřní, vnější);
2. rozpad krvinek (hemolytická anemie); nebo
3. poruchu tvorby tvorby krvinek v kostní dřeni.
Ke zjištění stačí klinické vyšetření a vyšetření krve. Od nálezu se odvíjí i léčba.
Podle toho, co popisujete, se domnívám, že se jedná o rozpad červených krvinek, tzv. autoimunitní hemolytickou anemii. Při tomto onemocnění začne imunitní systém likvidovat krvinky. Příčinu tohoto onemocnění většinou nezjistíte, popisuje se, že to může být předchozí infekce, některé léky, intoxikace... Jestli to pomůže, tak vám můžu 100% garantovat, že psychika v tomto případě hraje zanedbatelnou roli.
Onemocnění je vážné s vysokou mírou mortality. Pacient se musí hospitalizovat, musí dostávat imunosupresivní léky (prednisolon (ne prednison!!!), dexamethason, azathioprin atd.), v případě potřeby krevní transfuzi od jiné kočky.
Nejdůležitější je zabránit léčbou dalšímu rozpadu krvinek a přežít období do té doby, než tělo nahradí rozpadlé krvinky, což se bohužel často nepodaří. Transfuze se dává až v případě, že není zbytí, protože imunitní systém může reagovat proti cizím krvinkám postransfuzní reakcí, která bývá pro pacienta fatální.
Pokud je to ještě možné, tak požádejte vašeho veterináře, ať se obrátí na specialistu.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
anémiekrevSdílejte! | O sdílení
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?