petraadami: Dobry den, i my jako spousty ostatních jsme byli napadeni invazí blech. Jak jsem se dočetla, jeden z účinných přípravků je Biokill. Bohužel ale máme doma kočičky (jsou ošetřeny pipetou a obojkem). Jak jsem zjistila, pro tyto členy rodiny je vysoce toxicky. Co vše mohu Biokillem vystříkat a jak dlouho nesmím pustit kočičky do bytu? Je potřeba po použití Biokillu vytřít a vyluxovat? Děkuji za odpověď.
Druhý dotaz:
Dobry den, včera jsem Vám již psala ohledně Biokillu, dnes mám ještě jeden dotaz. Kočičky mám ošetřené obojkem Beaphar a pipetou Fipron. Kožíšky mají čisté, bez vajíček a výkalů blech. Bohužel u kočičky s pipetou jsem včera blechy našla. Prostředí máme zatím neošetřené (jen luxuji a vytírám). Je možné, že blechy naskákaly na kočičku z prostředí doma (ven nechodí), a pokud ano, zahynou, když je ošetřena? Někdo také radil, že je dobře mít ošetřené zvířátko doma, aby fungovalo jako lapač blech (blecha na něj skočí a v kožíšku zahyne) - můžete prosím i na tuto radu napsat svůj názor? Děkuji předem za odpověď, Petra.
Dobrý den,
Pokusím se odpovědět na oba vaše dotazy.
Blechy u domácích zvířat jsou nekonečný příběh, který se bude neustále opakovat, protože blecha si během svého evolučního vývoje vybrala psa a kočku jako přirozeného hostitele.
Likvidace blech byla, je a bude vždy problém. Důležité je si uvědomit, že na zvířeti se vyskytují dospělé blechy sající krev. Blecha poté, co se napije krve, tak začne klást vajíčka do prostředí. Z vajíček se klubou larvy, které opět dospějí v blechy. Dospělá blecha za svůj životní cyklus může naklást až 500 vajíček!!!, proto, pokud se chcete zbavit blech, je nezbytné je řešit komplexně na zvířeti i v okolí:
1. Pravidelně ošetřovat spot-onovým přípravkem všechny zvířata v domácnosti (psi i kočky). Ošetřovat je minimálně po dobu 3 měsíců. Pokud je zvíře kontinuálně ošetřeno přípravkem proti blechám, tak blechy nemůžou sát krev a tudíž nemůžou klást vajíčka.
2. Omezit populaci vývojových stádií blech v okolí.
Tady obecně doporučuji opakovaně vyprat na 50-60 stupňů Celsia vše, co se vyprat dá a v čem se válejí zvířata. Opakovaně vysávat místa a okolí, kde se kočky a zvířata nejčastěji zdržují. Tím snížíte množství nedospělých blech na minimum.
Je možné použít přípravky na likvidaci vývojových stádií v okolí, jako je např. Biokill, ale je důležité brát v úvahu, zda vám tento přípravek nezničí nábytek a vybavení. Biokill je sice pro kočky toxický, ale aby kočce uškodil, tak byste ho musela na kočku nastříkat, nebo by kočka musela postříkané místo olízat. Osobně jsem se ještě s otravou kočky po ošetření prostředí Biokillem nesetkal.
Další možností ošetření prostředí, kterou já osobně preferuji, je použít spot-on přípravky na ošetření kočky s účinnými látkami, které likvidují dospělé blechy a zastavují vývoj blech (Vectra 3D, Frontline Combo). Ošetřením kočky zajistíte likvidaci dospělých blech na kočce, dále dochází k uvolňování kožních šupin do okolí, které obsahují růstový inhibitor. Vývojová stádia blech se živí kožními šupinami a potom, co se dostanou do styku s růstovým inhibitorem, se již dále nemůžou vyvíjet a zahynou. Toto řešení je bezpečné pro kočku, člověka i zařízení domácnosti. Důležité je ošetřovat kočku po dobu minimálně 3 měsíců, někdy i déle.
Držím palce s bojem proti blechám. Chce to pouze trpělivost a za 1-2 měsíce na blechu nenarazíte.
S pozdravem,
MVDr. Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
Sdílejte! | O sdílení
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?