Cestování je pro většinu koček traumatizující zážitek a cestování autem navíc pro většinu z nich znamená jediné: cestu na veterinu, a tedy opravdu nic příjemného. Navíc, jak převážet zvířata ošetřuje i česká legislativa. Jak se s tím vším vyrovnat?
Pro každou cestu autem bych doporučil kvůli bezpečnosti (viz důvody níže) přepravku – a aby se kočka cítila příjemně, vložte do ní nějakou deku nebo polštářek, který je její a který jí pomůže cítit se bezpečněji.
Po cestě mohou nastat nejrůznější nečekané situace. Určitě se vám vyplatí dát před cestou kočce kšíry, abyste ji mohli v případě nutnosti vzít i jinak, bez přepravky, a navíc na ně můžete připnout pouzdro s adresou a s číslem mobilního telefonu. Vyplatí se to i v případě, že vaše kočka má čip.
Připravte si na cestu také nějaký hadr a další věci k vyřešení situace, kdyby se kočka v přepravce vyčůrala, popř. by z cesty autem zvracela. Případné použití léků proti nevolnosti proberte s veterinářem.
Pokud má váš kočičák s cestováním velký problém, možná někdy pomůže chystání se na cestu co nejdéle skrývat a zbytečně kočičáka dlouho nestresovat. Vše připravte bez toho, že by si vás všimnul.
Česká legislativa (zákon č. 361/2000 Sb. v platném znění, § 5 Povinnosti řidiče, body i) a j)) vyžaduje následující:
Nikde ovšem nenajdete přesný návod, jak pravidlům vyhovět (pouze, že můžete dostat pokutu, když jim nevyhovíte). Nedávné dotazování policistů v Česku ukázalo, že každý považuje za dostatečné a správné něco jiného. Jako rozhodující tedy spíše považuji věnovat se bezpečnosti vás a vaší kočky.
Myslím, že téměř nikdo už dnes neargumentuje proti používání bezpečnostních pásů, podobnou úroveň bezpečnosti ale řada lidí překvapivě nedopřává svým mazlíčkům. Mít volně v autě kočku nebo jiné zvíře je v případě nehody pravděpodobně smrtící pro něj, ale může být i pro řidiče nebo další cestující (kočka letící zezadu skrz auto vám může lehce zlomit vaz). Volná kočka se vám také může lehce připlést pod pedály, nebo i vyskočit nebo vypadnout z otevřeného okénka.
V potřebách pro zvířata najdete pásy pro zvířata, které můžete připoutat v autě. Jejich účinnost je podle mě po zkouknutí crash testů hodně sporná, v každém případě by se mělo jednat o nějaký postroj (nikdy ne obojek), který připnete k bezpečnostním pásům v autě.
Jako nejbezpečnější se jeví připoutané přepravky a přepravní tašky, i když i ty se některé v crash testech i při nárazu v malých rychlostech rozpadly. Testy, které jsem našel, ale uvažují psy, kteří jsou těžší než kočky, takže síla působící na přepravku je výrazně větší. Vydržela by s kočkou?
Asi nejvyšší bezpečnost zajistí přepravky, které se dají podobně jako dětská sedačka připevnit k sedadlu pomocí systému ISOFIX. Funguje ale i připoutání přepravky pomocí bezpečnostního pásu, vždy na zadní sedadlo. Pokud se jedná o klasickou plastovou přepravku s drátěnými dvířky, umístěte ji dvířky na stranu, ne směrem dopředu.
Americký test přepravek z roku 2015 najdete na stránkách Center for Pet Safety (anglicky).
Kromě připoutání je důležitá také tepelná pohoda. Ve velmi horkých dnech je rozumné použít klimatizaci, v zimě zase topení. Když zastavíte, snažte se parkovat ve stínu nebo nechat nastartovaný motor a běžet klimatizaci, popř. alespoň otevřete okénka.
Nikdy také nenechávejte kočku v autě samotnou. V jasných dnech hrozí i při rozumné venkovní teplotě velký nárůst teploty uvnitř auta a přehřátí kočky!
Jeďte opatrně, divoká jízda, při které bude divoce létat v přepravce, patrně neudělá vystresované kočce dobře.
Svou kočku znáte, pokud mňouká, mluvte na ni. Někdo doporučuje pustit nějakou klidnou hudbu v rádiu a tím přehlušit hluky zvenku.
Pokud jedete na delší cestu, nesmíte zapomenout kočičí příslušenství:
Určitě je dobré při delší cestě dělat zastávky a kočce dopřát pohyb a možnost protáhnout se (např. po 2 hodinách cesty). I když by byla přepravka větší, stále je to málo, navíc se může hodit návštěva kočičího záchůdku a miska s vodou.
Při delším cestování jsem zastavil, pustil kočky v autě ven z přepravky, nebo je i přímo přendal do kočičího záchůdku, který jsem měl v kufru (u kombíka).
Jak jsem uvedl na začátku, cestování s kočkou je ve většině případů náročná věc. Vyplatí se proto určitě nic nepodcenit a nespoléhat se na falešný pocit, že žádný problém nemůže nastat jen proto, že zatím nikdy nenastal.
Tagy ?
autobezpečnostcestovánípřepravkaSdílejte! | O sdílení
Někdy stačí i malá cesta k veterináři - jak to probíhá u vás? ...
Pokud se rozhodnete, že kocouř bude cestovat letadlem společně s vámi ...
52 928x 9. listopadu 2008rpgfantasygirl: Dobrý den, dnes jsme jeli s naším kocourkem poprvé k veterináři ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?